KINA GECESİ

Kına veya bekarlığa veda partisi düzenlemek istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı, organizasyonu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız panik yapmayın. Davetli sayısının genellikle maksimum 50 – 60 kişi olacağı bu minik eğlenceyi düzenlemek aslında düşündüğünüzden çok daha kolay. Aşağıdaki adımları izleyerek siz de harika bir kına veya bekarlığa veda eğlencesi düzenleyebilirsiniz. Kına gecenizi kolayca organize etmek için dikkat etmeniz gereken 4 adım:

Davetli Sayınızı Belirleyin
İlk yapmanız gereken kına eğlencesine kaç kişinin geleceğini belirlemek olmalı. Zaten sadece kızlara özel olan bu gecede yanınızda sadece en yakınlarınız olmalı ve çok geniş bir çevreniz yoksa davetli sayınız elliyi geçmemeli. Ailenizin ve en yakın arkadaşlarınızla kutlayacağınız bu geceye düğüne davet edeceğiniz tüm kadınları çağırmamalısınız. Taç Düğün Salonu bekarlığa veda kına gecesi organizasyonu cazip fiyatları ile hizmetinizdedir.

Kına Gecesi Nerede Kutlanır
Eski geleneklerimize göre kına, gelinin baba ocağında yapılırdı. Ama modernleşen kına gelenekleri ve yaratıcı bekarlığa veda partisi fikirleri kına eğlencesini düğün salonlarına. Normalde kınaya çağıracağınız kişi sayısını bir ay öncesinden belirlemeniz yeterliyken, eğlencenizi başka bir mekanda yapacaksanız mekanı boş bulabilmek adına iki ay önceden harekete geçmeniz gerekiyor.

Süsleme ve Yemek
Kına gecesinde özel olarak Osmanlı havası yaratılması gibi istekler yoksa salon süslemesi de yapılmaz. Onun yerine ikramlar lezzetli, az ama öz olmalı. Kına gecesinde herkesin dans edeceği düşünülerek ağır yemekler de verilmez. Hatta çoğu kına organizasyonu için içecek ve kuruyemiş yeterli olacaktır. Ama ille de minik bir açık büfe olsun istiyorsanız, hafif ve lezzetli atıştırmalıklardan yana tercih kullanabilirsiniz.

Kıyafet ve Hediyelikler
Bu özel geceyi en yakınlarınız da hiç unutmamak ve hatıralarında yaşatmak isteyeceklerdir. Bu nedenle kınaya gelen davetlilere gecenin anısına, gelinin ismine ve geceye özel ufak birer hediye vermek adettendir. Eğer durumunuz müsaitse herkese ufak bir kına seti de alabilirsiniz ama sizi hatırlatacak ufak ama samimi bir hediye de yeterli olacaktır.


Kına gecesi eğlencesine erkek tarafından kadınlar da katılırlar. Tüm davetlilerin gelmesiyle kına gecesi başlar. Gecede, gelinin başı kırmızı pullu örtüyle örtülür. Tef eşliğinde kızın arkadaşları, akrabaları ve komşuları oyunlar oynar, şarkı söyler. Tefçi, gelin kızın basında maniler, türküler ve şarkılar söyler. Kızın sağ avucunun içine kına konur ve davetliler kınanın üzerine para koyarlar. Kızın yakın arkadaşları kendilerinin ve gelin kızın el ve ayaklarına kına yakarlar. Kına gecesi eğlencesinde kına yakılırken yöremize ait kına türküsü söylenir. Kına yakılırken orada bulunan bütün davetliler ve kız anası ağlar. Kına gecesi davetlilerin dağılmasıyla sona erer.
 

 

Copyright © 2014 Taç Düğün Salonu
Design by Hastane Tv