NİŞAN

Genelde aileler tanışıp söz kesme merasimi yapıldıktan sonra nişan tarihine karar verilir. İşte o tarih gelip çatana kadar yapmanız gerekenlerin listesi:

- Nişana çağırılacak kişi sayısı belirlenir.
- Nişan mekanına karar verilir.
- Nişan bohçası için alışverişe çıkılır.
Adetlerimize göre kız tarafının damada, erkek tarafının da gelin kızımıza hediyeleri olur. Buna ‘nişan bohçası’ denir. Kimi yörelerde gelin ve damadın anne-babası ve kardeşlerine de küçük bir bohça hazırlanır. Günümüzde bazı çiftler bu tip masraflardan tasarruf ederek kendileri için harcamayı tercih edebilir.

- Nişan elbisesi ve ayakkabısı alınır.
Bir gelin adayı için gelinlik ne kadar önemliyse nişan elbisesi de bir o kadar önemlidir. Bu yüzden uzun kararsızlıklar sonucunda sizi en mutlu edecek nişan elbisesine karar vermeniz gerekir. Düğünde zaten beyaz giyeceğiniz için farklı renklere yönelmenizde yarar var.

- Ailelerin takacağı takılar alınır. ( Damat bey’e nişanda saat takılacaksa aynı gün o işi de halledebilirsiniz )
- Nişan için alyanslar seçililir. Kırmızı kurdaleyle nişan gününe hazır bir hale getirilir.
- Nişan tepsisi ve makas hazırlanır.
- Dışarıda bir nişan yapmayı planlıyorsanız menü seçimi yapılır. Evde bir organizasyon yapacaksanız konuklarınıza neler ikram edileceğine karar verilir.
- Dışarıda yapılan kalabalık nişan törenleri için dilerseniz davetiye bastırabilirsiniz.
- Nişan pastası seçilir.
- Damat için takım elbise, ayakkabı, kravat alınır.
- Makyaj ve saç modeline karar verilir. Bu aşamada güvendiğiniz bir kuaförü tercih etmenizi öneririm. Aksi halde nişan saçı deyince çok abartılı saçlar ve makyaj ile güzelliğinizi gölgeleyebilirler.
- Nişan kurdalesini kesmesini istediğiniz aile büyüğünüze bunu bildirin. Kesmeden önce yapacağı ufak konuşmayı önceden hazırlamak isteyebilir ;)
Her şey hazır geri sayım başlasın :)
 

 

Copyright © 2014 Taç Düğün Salonu
Design by Hastane Tv